- * DURABLE MATERIAL: Outdoor sectional curved sofa covers is made of heavy duty 420D oxford fabric with internal ripstop PU coated polyester fabric to keep your furniture protected from dust, sunlight, rain and elements for long-lasting durability.
- * SIZE: Available in 3 sizes, suitable for most curved sofas in the market. Please check the detailed dimensions in the Pictures & Product Description.
- * VENT HOLES & WINDPROOF DESIGN: Vent holes inside for air circulation, features breathable. And the bottom windproof reinforced buckleat and adjustable elastic hem tightening system can avoid it blow away by heavy wind. The handle design for easy access.
- * PACKAGE INCLUDE: 1pcs curved sofa dust cover and 1pcs storage bag, NOT includes curved sofa and others. If you have any questions, pls contact us.
- * EASY TO CLEA & STORE: It can be wiped with a damp cloth or rinsed with water. After clean, fold it and put it in a storage bag for easy storage and carrying without taking up too much space.
Skyour Patio Sectional Curved Sofa Protector Cover Waterproof Heavy Duty 420D Oxford Outdoor Sectional Curved Couch Sofa Furniture Covers with Windproof Reinforced Buckles Grey
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(18 customer reviews)
£33.99
| Manufacturer | Skyour |
|---|---|
| Part Number | L: 190.16×38.98×36.22in |
| Product Dimensions | 226.06 x 114.3 x 83.82 cm, 453.59 g |
| Item model number | L: 190.16×38.98×36.22in |
| Style | Modern |
| Material | Polyester, Oxford Fabric |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 1 |
| Special Features | Waterproof, Breathable |
| Included Components | Bag |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 454 g |
| Date First Available | 17 Jan. 2022 |









Anita Miller –
Good covers. Didn’t quite…
MK –
Came with only 2 buckles…
E.Cheryl Haberstock –
Perfect fit. Good quality…
Danielle –
This cover is a bit large…