| Brand | Samsung |
|---|---|
| Batteries | 1 AAAA batteries required. |
| Item model number | SM-X115NZAAEUB |
| Manufacturer | Samsung |
| Series | SAMSUNG Galaxy Tab A9 |
| Colour | Graphite |
| Standing screen display size | 8.7 Inches |
| Screen Resolution | 1340×800 |
| Resolution | 1340 x 800 Pixels |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Speaker Description | Two built-in speakers |
| Graphics Chipset Brand | MediaTek |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Carrier | Unlocked |
| Wireless Type | 802.11g |
| Rear Webcam Resolution | 8 MP |
| Front Webcam Resolution | 2 MP |
| Hardware Platform | Standard |
| Operating System | Android |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 18.54 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 332 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 1 Jan. 2023 |
Samsung Galaxy Tab A9 64GB LTE – Graphite
Rated 3.5 out of 5 based on 1 customer rating
(52 customer reviews)
£104.99 Original price was: £104.99.£101.50Current price is: £101.50.
- 8.7 inch Display
- MediaTek Helio G99 MT8781 Octa Core Processor
- 4GB RAM | 64GB SSD
52 reviews for Samsung Galaxy Tab A9 64GB LTE – Graphite
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.5 out of 5
(160)
£212.48
24% OFF
Rated 4.4 out of 5
(112)
34% OFF
Rated 4.5 out of 5
(824)
Rated 4.4 out of 5
(1065)








Cynthia Rival –
Ne charge qu’à 80% depuis…
Françoise Jacquet –
Bonne tablette charge bien…
Dev Arpan –
It is a decent tablet for…
John –
It was great but I’ve…
Client Kindle –
brut de fonderie. pas de…
Josef Wächter –
Positiv überrascht,…