- Colour: purple
- 2.75GHz Exynos 1480 Octa-Core Processor
- 50 megapixel main camera with optical image stabilisation
- 16.8 cm (6.6 inch) Super AMOLED display with 1080 x 2340 pixels
- 128 GB internal memory, Android 14.0
Samsung Galaxy A55 5G 128GB Lilac
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(191 customer reviews)
£268.33
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Operating system | Android (specific version cannot be determined from the provided information) |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| CPU model | Snapdragon |
| CPU speed | 2.75 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh rate | 60 hertz |
| Model name | Galaxy A55 |
| Wireless carrier | Unlocked |
191 reviews for Samsung Galaxy A55 5G 128GB Lilac
Add a review Cancel reply
Related products
AMS
Samsung Galaxy S21 FE 5G, 128GB, SIM Free Smartphone, White, 3 Year Extended Warranty (UK version)
Rated 3.7 out of 5
(29)
£299.99









sarah wyatt –
facil de usar y completo
Exercise Queen. –
Tracked and arrived via…
Toni –
Good
Kay –
An amazing phone for the…
Julie Arundel –
Excellent phone exactly as…
R.MARY –
j’ai remplacé mon a52s 5G…
LN –
Brand new product. Supper…
antonio cowboy –
Délai de livraison…
Izabella Sarad –
Legitimate, a working…
B.A –
This is a fabulous phone,…
Patricia Dumont –
Schnelle Lieferung super Preis
Exercise Queen. –
Very good phone. Works…
Sledgehammer –
Me ha encantado este A55…