- Bright and vibrant: Meet the brilliant 6.6″ FHD+ Super AMOLED Infinity-O display with 1,000 nits and up to 120Hz high-refresh rate, Enhanced visibility with Vision Booster, Encased with an elegant glass back for a sleek look and feel ⁷ ³
- Beauty is in the details: Capture beautiful photos with the 50MP high-resolution Wide-angle camera, Super HDR videos with rich colours and clear visibility in various lighting conditions, Paired with OIS and VDIS for smooth videos on the move ¹ ²
- Two-day battery life: Stay powered up with the A35’s 5,000mAh (typical) Super Fast Charging battery, Recharge faster and stay connected longer ¹² ¹³
- Durability you can rely on: Galaxy A35 is protected against dust and water with an IP67 rating, Built with Corning Gorilla Glass Victus+ to make it more damage-resistant, Protect your passwords and sensitive information too with Samsung Knox Vault ⁵ ⁶ ¹⁴
- You control the power: Unlock the Octa-core processor’s power with improved GPU, NPU and large vapor chamber cooling system for easy multitasking, gaming and streaming, Internal storage of 128/256GB expandable up to 1TB via the microSD card slot ³ ⁹ ¹¹
- This device comes with an additional year of warranty. This has been extended by one year by Samsung, and the extension will be automatically recorded on their systems (this may take up to 120 days from purchase). No further action will be required by you to obtain the extended warranty
Samsung Galaxy A35 5G, Factory Unlocked Android Smartphone, 128GB, 6GB RAM, 2 day battery life, 50MP Camera, Awesome Navy, 3 Year Manufacturer Extended Warranty (UK Version)
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(241 customer reviews)
£282.50
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Operating system | Android 14 |
| RAM memory installed size | 6 GB |
| CPU model | Snapdragon |
| CPU speed | 3.4 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.6 Inches |
| Resolution | 1084 x 2340 |
| Refresh rate | 120Hz Hz |
| Model name | Galaxy A35 5G |
241 reviews for Samsung Galaxy A35 5G, Factory Unlocked Android Smartphone, 128GB, 6GB RAM, 2 day battery life, 50MP Camera, Awesome Navy, 3 Year Manufacturer Extended Warranty (UK Version)
Add a review Cancel reply
Related products
19% OFF
Rated 4.5 out of 5
(2536)
40% OFF
Rated 4.5 out of 5
(2536)
7% OFF
Rated 4.3 out of 5
(222)








Gillian I. Davis –
This is a really good…
Andrew –
Perfectly decent phone if…
Maria Antonia Rusu –
Good deal, phone quality…
Lee P –
Fantastic phone, overall…
Amazon Customer –
very quick delivery….
Glenn G –
My day job is selling…
Daniel –
This phone is great for…
carole –
Fantastic phone