- Trusted and recommended by vets: Protexin Pro-Kolin Paste for Cats and Dogs is the UK’s leading range of probiotic and prebiotic digestive support paste*(*Source: Kynetec UK Vet Trak, MAT September 2024).
- Easy-to-give, meat-free, beef-flavoured paste: with a great taste and handy dosage wheel, it’s simple to give and suitable for pets with meat allergies
- Supports and soothes the gut : Probiotic Enterococcus faecium helps good bacteria in the gut microbiome thrive, prebiotics feed them, while dietary fibre soothes the gut lining
- Acts quickly to firm up poop: Kaolin, a natural binding agent, helps firm up faeces, making digestion easier for them and clean up simpler for you!
Protexin Pro-Kolin Digestive Support Paste for Cats & Dogs to Firm Poop, 30ml Syringe, Beef Flavour
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(14704 customer reviews)
£12.75
| Product Dimensions | 0.99 x 0.99 x 0.99 cm, 80 g |
|---|---|
| Item model number | Dog128 |
| Flavor | Beef |
| Item Form | Paste |
| Colour | White |
| Size | 30ml Syringe |
| Volume | 30 Millilitres |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 80 g |
| Date First Available | 22 May 2008 |
14704 reviews for Protexin Pro-Kolin Digestive Support Paste for Cats & Dogs to Firm Poop, 30ml Syringe, Beef Flavour
Add a review Cancel reply
Related products
20% OFF
12% OFF
Rated 4.8 out of 5
(8)









Christine –
Excellent. The amount in…
Du Caroline –
It was cheaper to get it…
PipsyB –
I do y normally leave…
Hellsbells7891 –
The protexin is one of the…
bigtimeshopper –
Easy to dose with a twist…
Antonia prieto losada –
Un buen probiotico
Dagmar D. –
Ein sehr gutes…
Magic1H –
Katze hat die Kur sofort…
Kindle Customer –
This worked well for my…
KatieP –
Just 4 stars but only…
caroline roberts –
This product is always a…
Robert Breffitt –
Does what it’s supposed to…
Du Caroline –
très efficace! Chaque fois…