- Memory: 8GB DDR5 RAM – Fast and responsive for modern workloads
- Storage: 256GB SSD – Quick boot times and ample space for files and apps
- Processor: AMD Athlon 7150U – Smooth multitasking and energy-efficient performance
- Operating System: Windows 11 Pro – Advanced productivity and security tools
- Display: 15.6″ Full HD (1920×1080) – Crisp visuals with vibrant colors
New LENOVOs 15.6 inch Laptop with AMD® 7000™ Series CPU 3.5GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Full HD, HDMI, USB Type-C
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(9 customer reviews)
| Brand | Generic |
|---|---|
| Product Dimensions | 35 x 39 x 3 cm, 2.35 kg |
| Series | LV158G256 |
| Colour | Black |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD A8 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | AMD 610 |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item Weight | 2.35 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 14 April 2025 |
Be the first to review “New LENOVOs 15.6 inch Laptop with AMD® 7000™ Series CPU 3.5GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Full HD, HDMI, USB Type-C” Cancel reply
Related products
28% OFF
Rated 4.3 out of 5
(57)
10% OFF
Rated 4.5 out of 5
(38)







9 reviews for New LENOVOs 15.6 inch Laptop with AMD® 7000™ Series CPU 3.5GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Full HD, HDMI, USB Type-C
There are no reviews yet.