- MEET THE LATEST – Blink Outdoor 4 camera is our fourth generation, wireless, smart security camera that helps protect your home inside and out, directly from the Blink app on your smartphone.
- SEE, HEAR AND SPEAK FROM THE BLINK APP – Experience 1080p HD live view, infrared night vision and crisp two-way audio.
- FOUR-YEAR BATTERY LIFE – Set yourself up in minutes and get up to four years of power with the included AA lithium batteries.
- PRIVACY ZONES – Create up to two Privacy Zones to block out areas in view of your Outdoor 4. Help protect the privacy of neighbours and customise your setup.
- ENHANCED MOTION DETECTION – Be alerted to motion faster from your smartphone with dual-zone, enhanced motion detection.
- PERSON DETECTION – Get alerts when a person is detected with embedded computer vision (CV) as part of an optional Blink Subscription Plan (sold separately).
- SAVE AND SHARE CLIPS – With unlimited storage for up to 30 days. Try it out with a free 30-day trial of the Blink Subscription Plan to store events in the cloud. Sync Module Core included.
- IN THE BOX – Two cameras, two Battery Extension Packs, one Sync Module Core, twelve AA lithium batteries, two mounting kits, one USB cable and one power adaptor.
New Blink camera (Outdoor 4) + Battery Extension Pack | Newest model | Wireless HD smart security camera, four-year battery life, enhanced motion detection, works with Alexa | 2…
£20.00
| Field of view | 143° diagonal |
|---|---|
| Camera resolution | 1080p HD video |
| Photo resolution | View captured images in 640 x 360 |
| Camera frame rate | Up to 30 frames per second |
| Size | 70 x 70 x 41 mm |
| Unit weight | 141 g (camera only) |
| Power | Outdoor 4 battery: two AA 1.5 V lithium metal batteries (non-rechargeable) Sync Module Core power: 100–220 V AC to 5 V DC converter (not included in add-on camera) Battery Extension Pack, four AA 1.5 V lithium metal batteries (non-rechargeable). |
| Wifi connectivity | High-speed internet connection (such as broadband, fibre or DSL). Wi-Fi network: 2.4 GHz 802.11b/g/n. |
| Internet Requirements | Recommended minimum upload speed of 3.5 Mbps for optimal performance. Video resolution may vary depending on internet bandwidth. |
| Sync module compatibility | Camera compatible with Blink Sync Module Core and Blink Sync Module 2. |
| Minimum smartphone requirements | iOS 15.0, Android 9.0 or Fire 9.0 |
| Blink app | Blink Home Monitor |
| Audio | Two-way audio |
| Warranty and service | 2-year limited warranty provided by the manufacturer and service included. If you are a consumer, the limited warranty is in addition to your consumer rights and does not jeopardise these rights in any way. This means you may still have additional rights at law even after the limited warranty has expired (further information on your consumer rights found here). Use of Blink cameras is subject to the terms found here. |
| Support | Visit the Blink Support page for more information. |
| Generation | 4th generation |
| Operating temperature | 20 to 45°C |
| Software security updates | This device receives guaranteed software security updates until at least four years after the device is last available for purchase as a new unit on our websites. |
| Cloud video storage | To keep videos beyond your trial, subscribe to a Blink Subscription Plan which allows videos to be stored in the cloud for up to 30 days. See Blink Subscription Plans for more information about your plan’s retention period. To keep important videos beyond this period, download them to your mobile device. |









Karl C. de Freitas –
I recently added the Blink…
Amazon Customer –
Amazing set up super easy…
Mr D Walton –
Great product and price,…
Peter Binks –
Good system now it is…
M. Matthews –
Good product, I brought 2…
Olayinka –
Easy to install, clean and…
Kevin Archer –
To be honest the new…
LittleShrek –
These are awesome. Easy to…