| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.58 x 25.97 x 1.99 cm, 1.99 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Intel Core Ultra 9 185H |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Stealth 16 AI Studio A1VIG-001UK |
| Colour | Star Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 pixel |
| Resolution | 3840×2400 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 230 Volts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Average Battery Life in hours | 9 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.99 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 4 |
| Item Weight | 1.99 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 28 Oct. 2024 |
MSI Stealth 16 AI Studio Gaming Laptop – (16″ 16:10 UHD+ MiniLED panel, Latest Intel Core Ultra 9 185H, NVIDIA GeForce RTX 4090, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro) – Star Blue
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,998.97
- 16″ 16:10 UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.), IPS-level panel
- Intel Core Ultra 9 185H
- RTX 4090, GDDR6 16GB
- DDR5 16GB*2
- 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD









1 review for MSI Stealth 16 AI Studio Gaming Laptop – (16″ 16:10 UHD+ MiniLED panel, Latest Intel Core Ultra 9 185H, NVIDIA GeForce RTX 4090, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro) – Star Blue
There are no reviews yet.