| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.89 x 29.8 x 38 cm, 3.1 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Raider GE78 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Raider GE78 HX 13VH-046UK |
| Colour | Core Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5.5 GHz |
| Processor Count | 24 |
| RAM Size | 32 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.9 Kilowatt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 3.1 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Feb. 2023 |
MSI Raider GE78-HX 17 Inch QHD Gaming Laptop – (Intel Core i9-13950HX, Nvidia GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home) – Core Black
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£3,599.99
- Intel 13th Gen CoreRaptor Lake i9-13950HX
- GeForceRTX 4080, GDDR6 12GB
- 2TB PCIe SSD
- 99 key Per Key RGB
- Cooler Boost 5
Be the first to review “MSI Raider GE78-HX 17 Inch QHD Gaming Laptop – (Intel Core i9-13950HX, Nvidia GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home) – Core Black” Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









1 review for MSI Raider GE78-HX 17 Inch QHD Gaming Laptop – (Intel Core i9-13950HX, Nvidia GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home) – Core Black
There are no reviews yet.