| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.8 x 26.7 x 2.34 cm, 3.28 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Raider GE66 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Raider GE66 12UH-279UK |
| Colour | Titanium Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840×2160 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR6 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 2 |
| Audio Details | Keyboard |
| Speaker Description | 2x 2W audio speaker |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 32 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Connectivity Type | Bluetooth, 802_11_BGN, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 220 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 3.28 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 18 Mar. 2022 |
MSI Raider GE66 15 Inch UHD Gaming Laptop – (Intel Core i9-12900HK, Nvidia GeForce RTX 3080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home) – Titanium Blue
£1,365.99
- Intel Core i9-12900HK
- GeForce RTX 3080
- 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- Per-Key RGB Keyboard (Full-Color)
- Cooler Boost 5
Be the first to review “MSI Raider GE66 15 Inch UHD Gaming Laptop – (Intel Core i9-12900HK, Nvidia GeForce RTX 3080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home) – Titanium Blue” Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Reviews
There are no reviews yet.