| Brand | MSI Notebook |
|---|---|
| Product Dimensions | 40.4 x 30.7 x 2.8 cm, 6.38 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9S7-182272-062 |
| Manufacturer | MSI Notebook |
| Series | Raider 18 HX A14VHG-062UK |
| Colour | Core Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 18 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.2 |
| Processor Count | 24 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 12 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 230 Volts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.99 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 6.38 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 9 Jan. 2024 |
MSI Raider 18HX 18 Inch 16:10 UHD+ Gaming Laptop – (Intel Core i9-14900HX, NVIDIA GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro) – Core Black
Rated 2.9 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
£3,699.97
- 18″ 16:10 UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.), IPS-Level panel
- Intel Core i9-14900HX Processor
- RTX 4080, GDDR6 12GB
- DDR5 16GB*2
- 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
2 reviews for MSI Raider 18HX 18 Inch 16:10 UHD+ Gaming Laptop – (Intel Core i9-14900HX, NVIDIA GeForce RTX 4080, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro) – Core Black
Add a review Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Ali –
I didnt have any problem
daniel nield –
At this price, for this…