- 23.8-INCH FHD PANEL – The PRO MP2412W features a 23.8-inch wide view panel (178° wide viewing angle) with Full-HD (1920×1080) resolution; A high 100Hz refresh rate (1ms MPRT) improves the day-to-day visual experience with smoother, faster frame rates
- IMAGE QUALITY – The PRO MP2412W supports a superior 113% sRGB colour gamut (6-bit + FRC, 16.7M colours), 250 nits brightness & 3000:1 contrast ratio; MSI Display Kit App unlocks extra display, productivity & colour settings
- EYE COMFORT ORIENTED – MSI EyesErgo solution includes TÜV Rheinland Eye Comfort certified Less Blue Light & Anti-Flicker technology as well as Eye-Q Check software to prevent strain during extended periods of use; Anti-glare surface treatment
- SIMPLE YET FLEXIBLE – The monitor comes with 75mm VESA brackets for wall or arm mounting (e.g., MSI VESA Arm MT81), while the stand is tilt-adjustable that supports different angles to fit users’ needs
- DUAL CONNECTIVITY – Supports dual sources with HDMI 1.4b (1920×1080/100Hz, HDMI-CEC for consoles) & DisplayPort 1.2a (1920×1080/100Hz) ports, Adaptive-Sync supported; Includes one Kensington lock
MSI PRO MP2412W 23.8 Inch Full HD Office Monitor – 1920 x 1080 Wide View Panel, 100 Hz, Eye-Friendly Screen, VESA Mountable, Built-in Speakers, Display Kit Support, Tilt…
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(947 customer reviews)
£89.00 Original price was: £89.00.£58.97Current price is: £58.97.
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 55 x 43 x 19 cm, 4.75 kg |
| Item model number | 9S6-3BA9CH-063 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | PRO MP2412W |
| Colour | 100Hz, VA |
| Standing screen display size | 24 Inches |
| Screen Resolution | 1920×1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 4.75 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Jan. 2025 |
947 reviews for MSI PRO MP2412W 23.8 Inch Full HD Office Monitor – 1920 x 1080 Wide View Panel, 100 Hz, Eye-Friendly Screen, VESA Mountable, Built-in Speakers, Display Kit Support, Tilt…
Add a review Cancel reply
Related products
35% OFF
Rated 4 out of 5
(173)
20% OFF
Rated 4.4 out of 5
(887)
30% OFF
Rated 4.4 out of 5
(947)
15% OFF
Rated 4.4 out of 5
(53)
20% OFF
Rated 4.4 out of 5
(947)









Kylie Wessling –
Screen works well, the…
blm70 –
Delighted with monitor,…
VM –
Great portable screen! I…
Aimee –
My Dell 2405FPW finally…
Aimee –
Great screen, with a sharp…
Paul McGee –
I was in the market for a…
TezH –
Good quality, good clarity…
Arco76 –
It is perfect for me .
Donal –
Il monitor è buono e si…
blm70 –
Super compact and…
J Fleming –
This is an excellent 4K…