- Intel 12th Gen Core i9-12900H
- NVIDIA GeForce RTX 3080,GDDR6 8GB
- 2TB M.2 PCIe SSD
- Per-Key RGB Backlight Keyboard
- Cooler Boost Trinity
- Included components: Laptop, Adaptor
- model_year: 2022
- total_usb_ports: 4
- Total Usb Ports : 4
MSI Notebook Stealth GS77 Gaming Laptop (12UH-071UK), Intel Core i9-12900H, 17.3″ Inches FHD 360Hz Panel, NVIDIA GeForce RTX 3080, 32GB, 2TB SSD, Windows 11- Core Black
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(2 customer reviews)
£4,981.55
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 28.35 x 39.76 x 2.08 cm, 2.8 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | Stealth GS77 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| Series | Stealth GS77 12UH-071UK |
| Colour | Core Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 14 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 18000 MHz |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.8 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Jun. 2022 |








Mr. Neil Atkinson –
You get what you pay for…
Robert Mattravers –
great laptop. Thin light…