- Supercharged Process: The 13th Gen. Intel Core i5 processor delivers the ultimate immersive experience in gameplay, multi-task work and productivity.
- Power Your Passion: Intuitive navigation with faster performance, Windows 11 Pro is perfect for at home use or running a business.
- Intel Iris Xe: Delivering transformational GPU and integrated graphics to support fluid designing for creators and productivity experiences.
- High-Speed Data: Thunderbolt 4 and DDR4 memory for the fastest data transfer, system speed and responsiveness.
MSI Commercial 14 H Professional Laptop: 13th Gen Intel Core i5, 14” 60Hz Display, Intel Iris Xe, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Eco-Friendly, Fingerprint Reader, Win 11 Pro:…
Rated 3 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,374.63
| Brand | MSI |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.37 x 1.85 x 23.6 cm, 1.5 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | COM1413002 |
| Manufacturer | MSI |
| Series | Commercial 14 H A13MG-002US |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1900×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | 2x Speakers 2W |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 90 watts |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4600 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 18 Jun. 2025 |
Be the first to review “MSI Commercial 14 H Professional Laptop: 13th Gen Intel Core i5, 14” 60Hz Display, Intel Iris Xe, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Eco-Friendly, Fingerprint Reader, Win 11 Pro:…” Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 4.3 out of 5
(29)
20% OFF
Rated 3.7 out of 5
(31)









1 review for MSI Commercial 14 H Professional Laptop: 13th Gen Intel Core i5, 14” 60Hz Display, Intel Iris Xe, 16GB DDR4, 512GB NVMe SSD, Eco-Friendly, Fingerprint Reader, Win 11 Pro:…
There are no reviews yet.