- Price includes VAT exemption. MobiQuip XL disability pushchairs for children are specifically designed strollers for children with special needs.
- This large pushchair is ideal for older kids with a robust but lightweight aluminium frame.
- Puncture free solid tyres, manoeuvrable front swivel wheels and easy to fold down umbrella style buggy. Compact and easily transportable for getting out and about.
- The MobiQuip XL is a special needs pushchair that can grow with your child to 10 years old or up to 50kg in body weight.
- This disability buggy features a 5 point adjustable harness for safety and postural support, adjustable footplate to suit the leg length of your child and parking brake.
MobiQuip XL Special Needs Buggy, Disability Pushchair for Older Child, Larger Size Pushchair, Easy Folding System for Transportation, Lightweight Aluminium Frame, Black
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(707 customer reviews)
£249.00
| Model Number | 5060785800689 |
|---|---|
| Product Dimensions | 96 x 55 x 112 cm, 7 kg |
| Item model number | 5060785800689 |
| Maximum Weight Recommendation | 50 Kilograms |
| Material Type | Aluminium |
| Care Instructions | [Clean with damp cloth, avoid immersion in water and use abrasive materials] |
| Additional product features | Aluminium Frame, Umbrella style folding system, Lightweight, Up to 8 Stone in Weight, 5 Point Adjustable Harness |
| Batteries required | No |
| Frustration-free packaging | REACH, ASTM, JPMA Gold |
| Harness type | 5 Point |
| Seating capacity | 1 |
| Tire material | Solid |
| Folded Size | 122 x 36 x 31 cm |
| Item Weight | 7 kg |
| Date First Available | 1 Oct. 2018 |
707 reviews for MobiQuip XL Special Needs Buggy, Disability Pushchair for Older Child, Larger Size Pushchair, Easy Folding System for Transportation, Lightweight Aluminium Frame, Black
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 4.3 out of 5
(302)
8% OFF
Rated 4.1 out of 5
(10)








Amazonkunde1 –
Après de multiples…
EMMA –
At first glance this…
Caitlin –
It’s very good I wish it…
J Walsh –
Hi I purchased this…
Sammy Hale –
I bought this for my son,…
Sammy Hale –
Stroller doesn’t recline…
Amazon Customer –
What a life saver! I know…
Sean –
When I brought this…
connor robinson –
Der Wagen ist für einen…
Emma –
I wish the attachments…
Clémence86 –
Il prodotto sembra…
Andrii Khrabrov –
Me ha salvado de poder…
Federica –
Super!!!