- Copilot+ PC | The fastest, most intelligent Surface laptops ever. Built with the latest Qualcomm Snapdragon X Plus processors, Surface Laptop delivers powerful performance and AI accelerated power.
- All-day Energy | Up to 23 hours of battery life¹ for local video playback for uninterrupted streaming.
- Brilliant Display | Immersive Brilliance or Incredible image quality: The 13″ PixelSense Flow touchscreen offers a vibrant and immersive viewing experience.
- Type with perfection | Optimal key travel for swift, accurate typing and enhance your productivity with a large precision touchpad.
- To support Microsoft sustainability initiatives to reduce e-waste, the power supply is now sold separately. To learn more about charging your Surface device, visit aka.ms/SurfaceChargingOptions
Microsoft Surface Laptop | Copilot+ PC | 13” LCD Touchscreen | Snapdragon® X Plus | 16GB Memory | 512GB SSD | Latest Model, 1st Edition | Platinum
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(5 customer reviews)
£210,621.00 Original price was: £210,621.00.£170,099.00Current price is: £170,099.00.
| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Product Dimensions | 28.5 x 21.4 x 1.5 cm, 2.05 kg |
| Item model number | EP2-31646 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Series | Surface Laptop |
| Colour | Platinum |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 13 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Resolution | 1920×1280 Pixels |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X Plus |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | ARM |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | LPDDR5x |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Qualcomm |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 23 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 2.05 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 6 May 2025 |
5 reviews for Microsoft Surface Laptop | Copilot+ PC | 13” LCD Touchscreen | Snapdragon® X Plus | 16GB Memory | 512GB SSD | Latest Model, 1st Edition | Platinum
Add a review Cancel reply
Related products
5% OFF
Rated 4.2 out of 5
(62)








Amazon Reviewer –
This laptop arrives in a…
♥ Steve H ♥ –
Setting up the laptop was…
Sara Oxo –
Microsoft surface laptop…
Sam –
Really good laptop but it…
Mark B –
A great laptop, sleek…