- MARSHALL SIGNATURE SOUND – Thunderous bass, smooth mids and crisp treble. Major V delivers the Marshall signature sound you know and love.
- 100+ HOURS OF WIRELESS PLAYTIME – Your next adventure awaits, and Major V is in for the ride. Packing 100+ hours of wireless playtime, you can be gone for days
- RUGGED AND FOLDABLE DESIGN – Rugged so that it lasts. Foldable for compact storage. Major is an instant classic for the fifth time running.
- CUSTOMISABLE M-BUTTON – Instantly access the Spotify Tap default function or your EQ settings or voice assistant thanks to Major V’s M-button and the Marshall Bluetooth app
- WIRELESS CHARGING – We don’t like wires either, they just get in the way. Thanks to wireless charging, it’s simple to give Major V a boost when needed.
Marshall Major V Bluetooth Wireless Headphones, 100 Hours playtime – Brown
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(11 customer reviews)
| Brand | Marshall |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Ear placement | On Ear |
| Form factor | On Ear |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise control | None |
| Frequency response | 20 Hz |
| Sensitivity | 104 dB |
| Headphone jack | 3.5 mm Jack |
| Model name | Major V Brown |
11 reviews for Marshall Major V Bluetooth Wireless Headphones, 100 Hours playtime – Brown
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.6 out of 5
(11)
Rated 4.6 out of 5
(96)
£247.33
£74.77
-
+









John –
Great sound, comfortable,…
Tom –
I originally purchased…
Forster –
I ♥ it. The battery lasts…
Wanderer –
Okay I’ve had them for a…
Destina –
2024de kendime hediye…
Joseph Silimi –
I love these headphones…
Katie –
Great headphones for a…
andrew Read –
Brought as a gift….
Rapt in Rainbows –
Marshalls headphones are…
Nick –
Upgraded from Sennheiser…
Harshdeep –
These headphones sound…