- 【POWERFUL PERFORMANCE】Experience lightning-fast processing speeds with ACEMAGIC AX17’s 12th generation Alder Lake N97 processor, 16GB DDR4 RAM, and 512GB SSD. Its superior performance outshines rivals like Celeron N5095 and Pentium N5030, making it ideal for intense multitasking.
- 【IMMERSIVE DISPLAY】With a bezel-free 17.3-inch FHD display, ACEMAGIC AX17 gaming laptop offers more onscreen space, delivering an immersive viewing experience. Its compact footprint is achieved through innovative design, while the built-in webcam enables easy video calls.
- 【LONG-LASTING BATTERY】Say goodbye to the power cord with ACEMAGIC AX17’s 6000mAh battery that lasts up to 5 hours. It comes with cooling fans to ensure steady operation while minimizing noise, allowing you to work or play anywhere distraction-free.
- 【SEAMLESS CONNECTION】ACEMAGIC AX17 is designed to offer seamless connectivity with HDMI, USB3.2, USB Type-C, 3.5mm headphone jack, 128GB TF card socket, and Type-C DC jack. The notebook computer supports high-speed transmission and Bluetooth 5.0 for easy and stable connection to other devices.
- 【CUSTOMER SERVICE】Our slim laptop is easy to carry, features a 180° flat hinge, and comes with a lifetime technical support and 12-month quality warranty. Contact us if you have any problems or questions about the device.
MALLRACE 2024 Laptop,17.3-Inch FHD Display Laptop Computer with Quad Core-12th Alder Lake N97(Up to 3.6GHz), 16GB RAM 512GB ROM Traditional Laptop Computer, 6000Mah Battery,Silver
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(45 customer reviews)
£1,394.61
| Brand | MALLRACE |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.74 x 22.86 x 1.68 cm, 2.72 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | AX17 |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd. |
| Series | AX17 |
| Colour | Sliver |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Mobile CPU |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA-600 |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics Up to 1.2GHz |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, 5 GHz Radio Frequency, 2.4 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | / |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Life in hours | 5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 2.72 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 6 Nov. 2024 |
45 reviews for MALLRACE 2024 Laptop,17.3-Inch FHD Display Laptop Computer with Quad Core-12th Alder Lake N97(Up to 3.6GHz), 16GB RAM 512GB ROM Traditional Laptop Computer, 6000Mah Battery,Silver
Add a review Cancel reply
Related products
32% OFF
Rated 4.1 out of 5
(199)
37% OFF
Rated 4.8 out of 5
(15)
37% OFF
Rated 4.3 out of 5
(31)
36% OFF
Rated 4.4 out of 5
(195)
4% OFF
Rated 5 out of 5
(2)









Hamza –
Still figuring that out
Hamza –
Being a no name…
R. Vince –
…
Dillon –
…
Dillon –
Out of the box there were…