- Wide-Angle View: This web conference camera allows everyone in the room to be seen, even those close to the camera or seated at the edges of the room with its 120-degree field-of-view
- Premium Picture: This conference camera supports multiple resolutions, including 4K, 1080p and 720p, whichever display quality best supports your meeting room set up
- Small But Powerful: Perfect for small meeting rooms, the three broadside beamforming, omnidirectional microphones are integrated with noise and echo cancellation plus a custom-tuned speaker
- Minimalist Design: Windows 10 compatible, the microphone is Microsoft Cortana certified for precision with voice commands and the compact all-in-one form factor takes up less space
- Advanced Lens: This office conference camera features technology that will deliver remarkable video quality with superb resolution, fluidity and detail ensuring face-to-face collaboration
Logitech MeetUp Video Conferencing System, Ultra HD 4K/1080p/720p, 3 Microphones/Adjustable Speakers, Wide Field of View 120°, PC/Mac/Laptop/Macbook/Tablet – Black, 4K
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(224 customer reviews)
£389.99
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Dimensions | 13 x 47 x 20 cm, 1.04 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | 960-001102 |
| Manufacturer | Logitech |
| Series | Meetup |
| Colour | Black |
| Form Factor | Compact |
| Standing screen display size | 15.6 |
| Resolution | UHD |
| Processor Brand | Refer Manual |
| Processor Type | Unknown |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Hard Drive Interface | ATA |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Rear Webcam Resolution | 1 MP |
| Power Source | AC |
| Hardware Platform | Refer Manual |
| Operating System | PC/Mac |
| Battery description | Lithium Ion |
| Average Battery Life in hours | 72 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.85 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Number of Lithium Metal Cells | 5 |
| Item Weight | 1.04 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Jun. 2017 |
224 reviews for Logitech MeetUp Video Conferencing System, Ultra HD 4K/1080p/720p, 3 Microphones/Adjustable Speakers, Wide Field of View 120°, PC/Mac/Laptop/Macbook/Tablet – Black, 4K
Add a review Cancel reply
Related products
34% OFF
Rated 4.4 out of 5
(947)
19% OFF
Rated 4.5 out of 5
(136)
36% OFF
Rated 4.4 out of 5
(2045)









Branwell Moffat –
Really good bit of kit….
Exaf –
Ottima qualità video e audio.
Cliente Amazon –
Se conecta de inmediato a…
Charanjit –
excellent delivery no issue
RICHARD –
PARFAIT – conforme aux…
KangMin –
Very good at picking up…
Abdul –
Very good device small to…
Amazon Customer –
Wall mounted under 70″ TV…
A.Angerhausen –
Wir nutzen dieses Gerät…
mrs a m martins –
This is a tried and tested…
Freestyla –
Have bought many of these…
Mylo Kaye –
These are top-notch for…
Ray B –
GreT camera that has been…