- Lightweight, easy-to-use child back carrier with foldaway leg and large storage area, suitable for children aged 6 months to 3 years
- Fully adjustable back system which is suitable for adults 1.57-1.87m / 5’2”-6’2”
- X-buckle, 5-point harness with anchor point for stability and pivoting hip belt. Complies with BS EN 13209:2004 and BS EN 71-3:1994 safety standards
- Dimensions: 410 x 320 x 730 mm | Weight: 1.9 kg | Max load 20kg. Includes side pockets for water bottles, soft face pad for child and an anchor point which offers extra stability
- Winner of Mumsnet Award for Best Mid-Range Baby Carrier Backpack 2018
- top grab handles and soft face pad
- adjustable, anatomically shaped child seating area
- hypalon toy loops and accessory pocket
- pivoting hip belt for comfort whilst walking
- bottle pocket and side grab handles; Material composition: Nylon
LittleLife Adventurer Baby & Child Back Carrier
Rated 4.7 out of 5 based on 1 customer rating
(69 customer reviews)
£261.74
| Safety warning | Max. Load: 20kg (44lbs) |
|---|---|
| Model Number | L10581 |
| Product Dimensions | 32000 x 41000 x 73000 cm, 1.9 kg |
| Item model number | L10581 |
| Target gender | Unisex |
| Minimum Weight Recommendation | 2 Kilograms |
| Maximum Weight Recommendation | 20 Kilograms |
| Material Type | Polyester |
| Material composition | Nylon |
| Care Instructions | Spot Clean |
| Additional product features | "LittleLife child back carriers are designed in the United Kingdom and have been developed over years of extensive research and testing in the outdoors. LittleLife child and baby carriers have been designed so that both parent and baby are as comfortable as possible on their new adventures. |
| Number of items | 1 |
| Style | Carrier |
| Batteries required | No |
| Frustration-free packaging | Complies with BS EN 13209:2004 and BS EN 71-3:1994 Safety Standards |
| Orientation | Parent-Facing |
| Harness type | 5-point |
| Seating capacity | 1 |
| Item Weight | 1.9 kg |
| Date First Available | 2 Mar. 2017 |
69 reviews for LittleLife Adventurer Baby & Child Back Carrier
Add a review Cancel reply
Related products
9% OFF
Rated 4.6 out of 5
(3788)
3% OFF
Rated 4.3 out of 5
(10357)
5% OFF
Rated 4.1 out of 5
(18)
20% OFF
Rated 4.7 out of 5
(69)
25% OFF
Rated 4.1 out of 5
(18)
16% OFF
Rated 4.7 out of 5
(71)
Rated 4.7 out of 5
(69)
£181.87









Sam Fishlock –
Five stars from us,…
Mrs Nemo –
Fantastic buy! My little…
Maïla –
Ce porte bébé est top ,…
UberNooBee –
I have never gotten on…
Ulrike Zimmermann –
Sauber verarbeitet und…
Sigourney –
My son is an active 1 year…
Abigail Holland –
Great carrier. Comfortable…
Moonie2shoes –
My partner purchased this,…
Agata –
It’s great and my toddler…
Shaun Mullane –
God fit adjusts to any…