- 1.Windows laptop – The LincPlus P2 laptop is based on Intel Celeron N3350 processor(2.40 GHz burst frequency). Windows 10 installed
- 2.Lightweight ultrabook – With lightweight aluminum housing, the portable laptop is perfect for student tasks, business trip, family use, office work and entertainment.
- 3. Keep you connected – Abundant ports keeps your daily life connected. The LincPlus P2 notebook equipped with Full Function Type C port x1, Mini HDMIx1, Earphone port x1, USB 3.0 portx2, Micro SD slot x1, SSD slot x1
- 4.Full HD laptops – 2M front webcam supports your web chat, Skype and FaceTime. 1920×1080 resolution Full HD IPS display offers high-quality and clear HD images.
- 5.8-10 hour average usage on a single full charge. Laptop built in Internal Dual band 2.4G+5G wifi. More Stable and faster connection than single 2.4G Wifi notebook.
LincPlus 14 inch Laptop Intel Celeron N3350 4GB RAM 64GB eMMC Storage Windows 10 Home in S Mode Computer Full HD 1080P Fanless Quiet Mini Metal Netbook,Support 128GB TF Cardand…
£499.95 Original price was: £499.95.£99.99Current price is: £99.99.
| Brand | LincPlus |
|---|---|
| Product Dimensions | 33 x 22 x 1 cm, 1.34 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | P2 |
| Manufacturer | LincPlus |
| Series | LincPlus P2-UK |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Laptop, Netbook, Ultrabook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920×1800 |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N3350 |
| Processor Speed | 2400 MHz |
| Processor Count | 3 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 500 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Rear Webcam Resolution | 2 MP |
| Tuner Technology | Digital |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 S |
| Average Battery Standby Life in hours | 10 Hours |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 180 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.34 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 4 Jan. 2019 |









George –
I purchased this on offer…
R –
Great piece of kit. I…
Angerine Smith –
me ha encantado el producto
Mel –
From the day I got this…
Cliente Amazon –
It certainly is cheap. It…
Akira –
Très très bien il…
ReadySitGeek –
…
reydellet –
This was the best gift I…
George –
Latence es défaut avec le…