- Renewed Lenovo Thinkpad T14s Gen 1 Business laptop, 16GB of large memory avoids excessive memory usage when running multiple programs at the same time, bringing a smoother and more efficient creative experience. 512GB SSD, fast boot, giving you the ultimate response speed.
- This refurbished laptop is equipped with Intel Core i7-10610U and adopts a 4-core design. The main frequency can reach 1.8Ghz , allowing you to run multiple applications at the same time.
- Display: 14-inch Full HD (1920 x 1080) resolution. It offers Brighter, crisper display, providing the highest quality sound and influence support for business people during meetings.
- Rich interface design: The refurbished Lenovo Thinkpad T14s Gen 1 notebook has a wealth of ports and a variety of expansion functions, which can meet the needs of any work scenario.
- Operating System: The Lenovo Laptop with Windows 11 pro 64 Bit – Multi language supports English/Spanish/French.Provides more security features and options to help users better protect the security of personal and work data, and is suitable for more complex and demanding work environments.
Lenovo Thinkpad T14s Gen 1 Business Laptop, 14-Inch FHD(1920×1080), Intel Core i7-10610U, 16GB RAM, 512GB SSD, HDMI, US Keyboard, Windows 11 Pro (Renewed)
£1,706.49
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 32 x 2.5 x 21 cm, 1.5 kg |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Thinkpad T14s Gen 1 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.8 |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item Weight | 1.5 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 6 Mar. 2025 |







Reviews
There are no reviews yet.