- Play harder and learn smarter with Lenovo Tab M11 for whole family. Enjoy its durable, thin, and light, water and dust resistant design in Luna Grey color.
- Superior performance with the MediaTek Helio G88 Octa-core processor. Smooth 90Hz gaming, seamless multitasking, and fluid streaming with up to 4GB+128GB memory.
- 11-inch WUXGA (1920×1200) touch screen display deliver a cinematic experience with vivid visuals and quad-speakers tuned by Dolby Atmos. With up to 10 hours of video playback and all-day fun with a 7040mAh battery.
- Document capture is a breeze with the AI smart scanner through the 8MP rear camera, instantly converting and rectifying pictures into A4 PDF documents in just a few clicks.
- Lenovo Tab Pen included – A smart pen for the digital age, this stylus is ideal for notetaking and more. Specification – 4096 pressure levels, Tilt detection, 180+ hours with the replaceable AAAA battery. Folio Case for your tablet protection is included for this tablet too.
Lenovo Tab M11 Android Tablet | 11 Inch Full HD 1200p | 128 GB | Lenovo Tab Pen + Folio Case | WiFi | 4 GB RAM | Luna Grey | Designed for Portable Entertainment
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(681 customer reviews)
£199.99
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 16.63 x 25.53 x 0.71 cm, 465 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | ZADA0031GB |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Lenovo Tab M11 |
| Colour | Luna Grey |
| Standing screen display size | 11 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels Per Inch |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Speaker Description | Stereo speakers integrated into the tablet body |
| Graphics Chipset Brand | MediaTek |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Rear Webcam Resolution | 8 MP |
| Front Webcam Resolution | 8 MP |
| Operating System | Android |
| Average Battery Life in hours | 1E+1 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 26.7 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 465 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 9 Jan. 2024 |
681 reviews for Lenovo Tab M11 Android Tablet | 11 Inch Full HD 1200p | 128 GB | Lenovo Tab Pen + Folio Case | WiFi | 4 GB RAM | Luna Grey | Designed for Portable Entertainment
Add a review Cancel reply
Related products
13% OFF
Rated 4.4 out of 5
(681)
13% OFF
Rated 4.4 out of 5
(1165)
43% OFF
Rated 4.4 out of 5
(1764)








xnissmi –
Very easy set up, nice…
Victor :) –
This tablet is super good!…
Mr Colin N –
The tablet looks and feels…
Hughie –
Had this tablet for 2…
Angharad Lyons –
So it arrived last night…
rabit64 –
Excellent tablet for value…
xnissmi –
Tablet works and pen also….
maria buckingham –
I really like this the…
Velly –
The size of this tablet is…
Dan Barker –
The whole idea was to get…