- A lightweight 1,74 kg and thin 18.4 mm profile that’s 10% slimmer than the previous generation yet still military-grade rugged
- 4-sided narrow bezels to yield up to 88% AAR on the IdeaPad Slim 3’s up-to-WUXGA IPS display, which comes with 16:10 aspect ratio on the 16″
- Go farther and for longer with a larger battery and Rapid Charge Boost, with gives you two hours of use on a 15-minute charge.
- Take care of your privacy with camera privacy shutter
- Connections for all your needs: 2x USB 3.2, USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort), HDMI, audio jack (3.5mm)
Lenovo IdeaPad Slim 3 16 Inch WUXGA Laptop – (Intel Processor U300, 4GB RAM, 128GB SSD, Windows 11 Home in S mode) – Abyss Blue
£149.99
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.92 x 25.7 x 1.84 cm, 1.74 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 82X8001PUK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | IdeaPad Slim 3 16IRU8 |
| Colour | Abyss Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Others |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | Front-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.74 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 28 Jun. 2023 |









Ken Jones –
Really good price and easy…
David T –
Having read other reviews…
Vinay –
Nice functional laptop
Stephen Walker –
I purchased this laptop as…
Upali Kohomban –
I wish there were enough…
Penny –
Bought this for my son to…
Iain F –
My old laptop was on its…
Aurora –
I bought the Lenovo…