- Designed for those who are constantly on the go and impacting their lives, the IdeaPad Slim 3 is built for lightness and thinness – up to 10% slimmer than the last generation.
- The 4-sided narrow bezels and Full HD IPS display with Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad. Keep your eyes safe from strain with a TÜV-certified low blue light display and listen to immerse Dolby audio out of user-facing speakers.
- Go farther and for longer with a larger battery and Rapid Charge Boost, with gives you two hours of use on a 15-minute charge.
- Harness smart power and multitasking on the go with Intel Core N-series processors and 4GB RAM.
- Enhance and accelerate your study and work experience with full-function Type-C ports for faster power delivery, display output, and data transfer, larger touchpad, and up-to-FHD camera with privacy shutter.
Lenovo IdeaPad Slim 3 | 14 inch Full HD Laptop | Intel N100 | 4GB RAM | 128GB SSD | Windows 11 Home in S mode | Abyss Blue
Rated 4.6 out of 5 based on 1 customer rating
(105 customer reviews)
£1,192.41
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.43 x 21.38 x 1.79 cm, 1.31 kg |
| Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Lenovo IdeaPad Slim 3 14IAN8 |
| Colour | Abyss Blue |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Processor N100 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 4 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Average Battery Life in hours | 2 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | 1.31 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 5 April 2024 |
105 reviews for Lenovo IdeaPad Slim 3 | 14 inch Full HD Laptop | Intel N100 | 4GB RAM | 128GB SSD | Windows 11 Home in S mode | Abyss Blue
Add a review Cancel reply
Related products
14% OFF
Rated 4.3 out of 5
(462)
25% OFF
Rated 4.3 out of 5
(165)









Jamie –
Great value for money in…
John –
I got this when it was…
Andrew Stevens –
Have purchased this brand…
dlhoward –
Goid price and nice…
ElTel –
I purchased this Lenovo…
Imogen Joseph –
I bought this on sale for…
Michael –
Got it on sale, the build…
Tekoa –
Easy to set up. Good…