- IdeaPad Pro 5 is Intel Evo Edition powered by Intel Core Ultra processors – all without feeling the heat with cooling capabilities of up to 115W TDP. See your imagination come on 16-inch 2.5K display and to keep it easy on the eyes during long onscreen sessions, it’s certified with TÜV Eyesafe for low blue light emissions.
- Marvel at your creations on IPS Anti-glare display, throwing up to studio-grade 100%sRGB color gamut and fluid motions of up to 120 Hz refresh rate.
- Get on clearer and lag-free video calls with Super Resolution and listen to powerful full-bodied sound on the Dolby Atmos speakers.
- Equipped with integrated Intel Arc graphics, all your ideas are executed in unprecedented efficiency and games in stunning realism.
- Enjoy seamless logins and guaranteed peace of mind on the IR FHD camera and privacy shutter. Refuel quickly via Rapid Charge for uninterrupted creativity.
Lenovo IdeaPad Pro 5 | 16 inch 2.5K Laptop | Intel Core Ultra 9 185H | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Arctic Grey
Rated 3.9 out of 5 based on 1 customer rating
(5 customer reviews)
£1,349.99
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.6 x 25.1 x 1.75 cm, 1.91 kg |
| Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 83D4001DUK |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Lenovo IdeaPad Pro 5 16IMH9 |
| Colour | Arctic Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixel |
| Resolution | 2560×1600 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 5.1 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Speakers |
| Speaker Description | Built-in speakers with HD audio |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x4 |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Type | 5.8 GHz Radio Frequency |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 84 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | 1.91 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Jun. 2024 |
5 reviews for Lenovo IdeaPad Pro 5 | 16 inch 2.5K Laptop | Intel Core Ultra 9 185H | 32GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home | Arctic Grey
Add a review Cancel reply
Related products
10% OFF
Rated 4.2 out of 5
(10)
30% OFF
Rated 4.4 out of 5
(303)
20% OFF
Rated 3.9 out of 5
(23)









Emy –
I’ve had this laptop for 2…