- 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) Headphone/microphone combo jack
- Included components: Charger
- Wireless communication technology: Wi-Fi
- Model Year: 2020
- System ram type: ddr4_sdram
Lenovo Ideapad 82CU004LUK Yoga 7 13ITL5 13.3″ Laptop Notebook, Intel i7-1165G7 2.8Ghz (4.7Ghz Turbo), 8GB RAM, 512GB M2 SSD, WQXGA, Windows 10 Home, UK Keyboard, Silver
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,562.98
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 1 x 1 x 1 cm, 1.25 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 82CU004LUK Yoga 7 13ITL5 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | Yoga 7 13ITL5 82CU004LUK |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 13 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560×1600 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 Family |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 512 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Iris Xe |
| Graphics RAM Type | DDR DRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.25 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 8 May 2022 |





1 review for Lenovo Ideapad 82CU004LUK Yoga 7 13ITL5 13.3″ Laptop Notebook, Intel i7-1165G7 2.8Ghz (4.7Ghz Turbo), 8GB RAM, 512GB M2 SSD, WQXGA, Windows 10 Home, UK Keyboard, Silver
There are no reviews yet.