- Item Package Dimension: 12.31L x 8.45W x 0.59H inches
- Item Package Weight – 2.42 Pounds
- Item Package Quantity – 1
- Product Type – NOTEBOOK COMPUTER
- ThinkPad X1 Carbon G12, Intel Core Ultra 7 165U vPro (E-cores up to 3.80GHz, 12MB), 14 1920 x 1200 Touch, Windows 11 Pro 64, 32.0GB, 1x512GB SSD M.2
Lenovo Gen 12 ThinkPad X1 Carbon Laptop Intel Ultra 7 165U vPro Processor, 32GB 6400MHz RAM, 1TB Gen4 SSD, 14″ WUXGA Touchscreen, 5G and 4G WWAN Mobile Broadband, Win 11 Pro
£2,056.63
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 21.59 x 31.24 x 1.5 cm, 1.08 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 21KC00B1US |
| Manufacturer | Lenovo |
| Series | 21KC00B1US |
| Colour | Black |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 Family |
| Processor Speed | 3.8 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | 512GB M.2 PCIe Gen4 SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | BD-R |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.08 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 9 Aug. 2024 |









Reviews
There are no reviews yet.