- ↪【Waterproof Anti-UV Furniture Cover】LAMUNI garden table covers are coated with thickened PU coating, this UV resistant design can provide exceptional protection under the sunlight; Extra waterproof adhesive tape is specially added on the top seams to prevent rainwater from infiltrating. All-season design provides full protection to your furniture and cushions from scratches, dust, damp, rust, rot and mould.
- ↪【Breathable Tear Resistant Material】This heavy duty patio furniture cover is made of upgraded 420D Oxford fabric with high density, which is thicker and more durable than many other regular 420D outdoor covers; Double-stitched bound edges increase tear resistance and effectively prevent ripping, tearing and cracking, which ensures a long term use of this outdoor garden furniture cover.
- ↪【Upgraded Secure Windproof Design】In addition to the regular four corner buckles and two bottom drawstrings, there are two extra adjustable reinforcement straps on the short sides of our garden furniture cover, which can provide great stability even in strong winds and keep your sofa or chair and table set in the best condition and ready for use at all times.
- ↪【Multiple Sizes Available】This rectangular outdoor table cover size is 170x110x75cm/66”x43”x29”, suitable for most kinds of indoor/outdoor furniture, bistro table and chairs, dining set, coffee table, benches and sofa in rectangle. We have various sizes of patio furniture covers to suit your needs, please measure the dimensions of your furniture set before buying, especially the depth of the chairs.
- ↪【Easy to Use & Clean & Storage】Large flat opening design, one person can do the covering and storage independently (Storage bag included). When using the furniture cover, it is recommended to put some round items underneath the cover to pad up the middle part, so the water can flow down and won’t accumulate. This patio table cover is easy to clean, simply hose with water or wipe with a damp cloth and dry it in the sun.
LAMUNI Garden Furniture Cover Waterproof Outdoor Rectangular Patio Table Set Covers, 420D Oxford Fabric Rattan Sofa Cover Windproof Outdoor Table Cover Anti-UV Patio Furniture…
Rated 4.7 out of 5 based on 1 customer rating
(1339 customer reviews)
£27.31
| Strap type | buckles |
|---|---|
| Manufacturer | LAMUNI |
| Part Number | LMN024EU |
| Product Dimensions | 170 x 110 x 75 cm, 1.02 kg |
| Item model number | LMN024EU |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid |
| Shape | 170x110x75cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Special Features | Tear Resistant |
| Included Components | Bag |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 1.02 kg |
| Date First Available | 10 Jan. 2024 |
1339 reviews for LAMUNI Garden Furniture Cover Waterproof Outdoor Rectangular Patio Table Set Covers, 420D Oxford Fabric Rattan Sofa Cover Windproof Outdoor Table Cover Anti-UV Patio Furniture…
Add a review Cancel reply
Related products
28% OFF
Rated 4.7 out of 5
(1503)









Fair review –
The garden furniture cover…
Teresa –
Cover table perfect
Trevor –
Certainly Protects the…
Fair review –
This has done a good job…
OneVoice –
I am reviewing LAMUNI…
Gordie –
This LAMUNI outdoor garden…
Top Cats –
I have been using this…
Stevie Doogan –
I got this LAMUNI garden…
WEM –
Medidas correctas. Calidad…
EC –
Prima artikel