- MADE FOR YOUR KITCHEN ISLAND: With a gorgeous chandelier design, our island range is ready to remove fumes. Height adjustable and with LEDs to illuminate your cooking, this cooker extractor fan will unlock the true potential of your kitchen island.
- POWERFUL FAN FILTERS ALL FUMES: Across three power levels and a powerful 558m³/h our floating island cooker hoods reduce odours and filter fumes for better air quality. A handy auto-off timer switches the cooker hood off when not in use.
- NO GREASE, OIL OR SMELLS: The kitchen extractor fan includes two 5 layer aluminium grease filters to trap grease, oil and dust from the air, while two activated charcoal carbon filters remove odours, smoke and anything you don’t want to breathe.
- QUICK, STRESS-FREE SET-UP: Step by step assembly instructions ensure a quick installation that’s as easy as following a recipe. This extractor fan for kitchen islands comes with all accessories including a mounting plate for a fast installation.
- NO FUSS COOKING AND CLEANING: Not only making cooking better, this extractor hood makes cleaning easy. The stainless steel easily wipes down while the grease filters can be cleaned by hand or in a dishwasher. Note: Replace carbon filters once a year.
Klarstein Hanging Island Cooker Hood, Extractor Fan for Kitchen Islands, 558m³/h Airflow, Timer, Adjustable Kitchen Extractor Fan w/Chandelier Design, 3 Mode Cooker Hoods,…
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(992 customer reviews)
£224.99 Original price was: £224.99.£163.96Current price is: £163.96.
| Air flow capacity | 558 CMPH |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, Aluminium |
| Noise level | 72 dB |
| Mounting type | Island Mount |
| Included components | 1 x device, 1 x measuring spoon, English user manual (other languages: German) |
| Amperage | 0.68 Amps |
| Controls type | Push Button |
| Voltage | 220 Volts |
| Number of speeds | 3 |
| Light source type | LED |
| Wattage | 150 watts |
| Filter type | carbon & aluminium grease |
| Item form | Pyramid |
| Ventilation type | recirculation |
| Vent Hood Design | Island Canopy Hood |
| Manufacturer | Klarstein |
| Model | 10032303 |
| Product Dimensions | 52 x 43 x 44 cm, 16.9 kg |
| Part Number | TK15-90400-kbcn |
| Special Features | Easy to use |
| Material Type | Stainless Steel, Aluminium |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | No |
| Item Weight | 16.9 kg |
| Date First Available | 7 Nov. 2018 |
992 reviews for Klarstein Hanging Island Cooker Hood, Extractor Fan for Kitchen Islands, 558m³/h Airflow, Timer, Adjustable Kitchen Extractor Fan w/Chandelier Design, 3 Mode Cooker Hoods,…
Add a review Cancel reply
Related products
11% OFF
Rated 4.2 out of 5
(1145)
Rated 4.8 out of 5
(7)
£46.15
Rated 4.6 out of 5
(17)
£19.49








KP –
Ok looks are not…
Catherine Horton –
Werkt goed mooi dingetje
Val –
I am so happy to have…
Lavericks –
So impressed with with…
Skelly –
Previous cooker good in…
broesbeforetoes –
Bought this cause my…
Amazon Customer –
When this cooker hood…
Skelly –
Very attractive fan. Not…
Ana M. –
Ich schreibe sehr selten…
Pianoman –
Diferente, Estilosa,…
Marc Kitter –
Bella di design e…
David Anderson –
Muito bom
Ernst jan –
Sehr sicher verpackt. Nach…