- One-year Office-365 Subscription: The 15.6-inch laptop comes with a one-year pre-installed Office 365 licence with Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, etc., which can meet your daily office needs
- Visual Enjoyment: 15.6-inch large screen display gives you a different visual impact, allowing you to immerse yourself in the scene
- Ultra-thin and Portable: The ultra-thin notebook weighs only 3.6 lbs, so you can take it with you wherever you go, and it comes with a 5,000mA lithium-ion battery for 6-8 hours of battery life
- 4GB+128GB EMMC + 512 TF Card expansion: The S7-Hi laptop comes with 4GB of high-speed RAM, 128GB of EMMC storage, and 512GB of TF card expansion, giving you plenty of room to run a variety of programmes and applications smoothly
- Multi-functional Ports: The computer comes with Type-C port x 1, 3.5mm headphone jack x 1, HDMI × 1, USB 3.0 port x 2, Micro TF slot x 1, Quick Charger DC port
jumper Laptop with Office 365, 15.6 inch HD Display, Windows 11, 5205U Processor, 4GB RAM 128GB EMMC, Dual Stereo Speakers, USB3.0, Portable Laptops for Business, School, and Work
Rated 4.8 out of 5 based on 1 customer rating
(58 customer reviews)
£199.99 Original price was: £199.99.£191.66Current price is: £191.66.
| Brand | jumper |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.7 x 2.06 x 22.8 cm, 2.1 kg |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | S7HI 4128 |
| Manufacturer | jumper |
| Series | S7-HI-4128 |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Audio Details | Speakers, Headphones |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | NO |
| Operating System | Windows 11 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 2.1 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 22 Oct. 2024 |
58 reviews for jumper Laptop with Office 365, 15.6 inch HD Display, Windows 11, 5205U Processor, 4GB RAM 128GB EMMC, Dual Stereo Speakers, USB3.0, Portable Laptops for Business, School, and Work
Add a review Cancel reply
Related products
49% OFF
Rated 4.8 out of 5
(59)
4% OFF
49% OFF
Rated 4.4 out of 5
(200)









Jingyu –
Estupendo muy contenta
Haych –
I find this jumper laptop…
Al –
I bought this smart laptop…
Al –
Loving this 15.6” S7-Hi…
Jingyu –
Ho acquistato questo…
David –
…
Harees hussain –
Dieses Modell hat mich…
Evute82 –
My daughter’s old laptop…
Nuzhat –
…
Evute82 –
…
Nuzhat –
The screen is big and…
Jay Goodary –
Ich habe diesen Laptop vor…
Jay Goodary –
Ho acquistato questo pc…