- Top Performance Processors: Jumper Laptop X8 feature an 12th Core i5-12450H Processor with 8 cores and 12 threads, with a base frequency of 2.0GHz and max turbo frequency up to 4.4GHz, 12Mb L3 smart cache, it is easy to qualify for your PC work which have amazing loading and processing power for the experience of ultra-smooth
- Huge Storage Capacity: Jumper laptops come with up to 16GB of DDR4 memory, which responds faster to your commands. The built-in 512GB M.2 NVMe SSD is enough to accommodate efficient operation of the most complex application and multimedia. 2 channel DDR4 memory support upgrade to 32GB (2x16GB) and Dual channel NVME SSD upgrade to 4TB which offer fast startup and loading of applications, as well as a large amount of storage space for your various files
- Immersive Full HD Display: Jumper X8 laptop pc features an innovative thin-bezel display that provides more usable onscreen space for immersive FHD viewing. With 1.2Ghz UHD Graphics, it can provide more powerful multitasking capabilities and stronger graphics processing performance
- 62.7Wh Ultra-long Battery Life: High performance battery gives you the flexibility to work anywhere for many hours. Equipped with intelligent cooling fans to ensure continuous work while minimizing noise. So you you can use it for longer periods without any interruptions
- Rich Interfaces & Wireless Connectivity: Physical anti peeping camera, four stereo speakers, fast connection to Bluetooth 5.1 and dual-band Wi-Fi (2.4G/5G) fast wireless. Full function Type-C port x 1, HDMI × 1, 3.5mm headphone jack x 1, USB 3.2 port x 3, Micro TF slot x 1, fast charger DC port, Safety lock
jumper 2025 Laptop, 8-Core Processor(Up to 4.4GHz), 16GB DDR4 512GB NVME SSD, 15.6″ FHD IPS Screen, 62.7Wh Battery, WiFi-6, Bluetooth5.1, USB3.2, 4 Stereo Speakers, 2 Memory Slots.
Rated 5 out of 5 based on 1 customer rating
(10 customer reviews)
£229.99 Original price was: £229.99.£195.49Current price is: £195.49.
| Brand | jumper |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.74 x 22.78 x 1.83 cm, 1.76 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | Alder Lake i5-12450H |
| Manufacturer | jumper |
| Series | EZbook X8 |
| Colour | Space Grey |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | NO |
| Front Webcam Resolution | 2 MP |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Life in hours | 6 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 62.7 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 1 |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 16 Feb. 2025 |
10 reviews for jumper 2025 Laptop, 8-Core Processor(Up to 4.4GHz), 16GB DDR4 512GB NVME SSD, 15.6″ FHD IPS Screen, 62.7Wh Battery, WiFi-6, Bluetooth5.1, USB3.2, 4 Stereo Speakers, 2 Memory Slots.
Add a review Cancel reply
Related products
13% OFF
Rated 4.6 out of 5
(4)
15% OFF
Rated 5 out of 5
(1)









Jasmine –
I got this laptop a week…
Soraia –
…
Jasmine –
I use this laptop for both…