- Powerful Sound: The Live 770 NC headphones are made with 40 mm drivers for amazingly immersive JBL Spatial Sound and dynamic JBL Signature Sound, taking regular stereo sound to the next level
- Uninterrupted Tunes: True Adaptive noise-cancelling automatically blocks out distracting background noise using four sound-sensing mics, while Smart Ambience keeps you aware of your surroundings
- Non-Stop Listening: Long-lasting fun with 65 hours of wireless battery life: get a full charge in just 2 hours or use the speed charge feature for a quick boost in just 5 minutes
- Useful Features: With auto play and pause when you take the headphones off, useful voice assistant compatibility and 2 beamforming microphones for high quality calls, these headphones have it all
- Items Delivered: 1 x JBL Live 770 NC headphones, 1 x USB-C Charging Cable , 1 x Detachable audio cable, 1 x Warranty/Warning , 1 x Quick Start Guide
JBL Live 770 NC Wireless Over-Ear Headphones with Noise-Cancelling Technology and 65-Hour Battery Life, Black
Rated 4.4 out of 5 based on 1 customer rating
(670 customer reviews)
£71.92
| Included components | Cable |
|---|---|
| Age range description | Adult |
| Material | Plastic |
| Charging time | 2 Hours |
| Compatible devices | [Desktops, Laptops, Tablets, Mobile Phones, Music Production Equipment, Cars] |
| Control type | Voice Control |
| Cable feature | Detachable |
| Water resistance level | Not Water Resistant |
| Frequency range | 20Hz – 20,000Hz |
| Control method | Touch |
| Product Dimensions | 22.5 x 20.6 x 6.5 cm, 256 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | JBLLIVE770NCBLK |
| Connector | USB Type C |
| Material Type | Plastic |
| Size | One Size |
| Item Weight | 256 g |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 26 Sept. 2023 |









Praveen –
Good one no issues with…
Peterson Eduardo sampaio –
A very good headset, with…
Marcin –
One of best headphones,…
Callum E. –
I had AirPods Max for 3…
Vedant K. –
Acho que nota máxima seria…
Cliente Kindle –
Super facile à connecter…
Bogdan –
I like this one and the app.
Ahmed –
The JBL Live 770NC…
Alfonso A. –
Auriculares de calidad de…
twigga69 –
Bought as a gift for…
I. Thirlwell –
Bought this product for my…
Cristina Bolohan –
Easy to use with laptop,…
Alfonso A. –
الصوت والاداء جميل كذلك…