| Product Dimensions | 112 x 47.4 x 16 cm, 3.2 kg |
|---|---|
| Item model number | GSA60 |
| Back Material | Okoume Wood |
| Body Material | Okoume |
| Colour | Brown Sunburst |
| Connector | 6.35mm jack |
| Fretboard Material | Maple Wood |
| Guitar Pickup Configuration | Combination |
| Scale Length | 25.5 inches |
| String Material | Alloy Steel |
| Top Material | Maple Wood |
| Neck Material Type | Maple |
| Number of Strings | 6 |
| Guitar Bridge System | Tremolo |
| Size | Large |
| Item Weight | 3.2 kg |
| Date First Available | 11 Mar. 2010 |
Ibanez GSA60 Electric Guitar, Brown S unburst – Electric Guitar
Rated 4.5 out of 5 based on 1 customer rating
(387 customer reviews)
£219.00
- Ibanez Modelle
- E-Gitarren
- Gitarren
- We emphasise a balanced combination of careful workmanship and selected materials.
- OUR GOAL – Your satisfaction is our top priority and takes centre stage.
387 reviews for Ibanez GSA60 Electric Guitar, Brown S unburst – Electric Guitar
Add a review Cancel reply
Related products
17% OFF
Rated 4.1 out of 5
(87)
Rated 4.6 out of 5
(1172)
Rated 4.3 out of 5
(237)
£285.16
Rated 4.5 out of 5
(387)
Rated 4.6 out of 5
(1172)
£199.00
Rated 4.5 out of 5
(387)
£209.00









Christian –
This is a beautiful piece…
Richard B –
Great guitar but needed a…
Ryan H. –
I bought this on a whim…
ljb –
Mi primera guitarra…
Esteban –
L’aspetto estetico è…
Massimo –
Buenísima guitarra, suena…
DeeGee –
Timely delivery. I love…
Mr. M FONG –
Excellent quality product,…
Massimo –
EXELENTECALIDADY LLRGO MUY…
Ryan H. –
As a first time guitar…
Felipe –
Todo perfecto, recibido en…
Chris –
I bought this guitar from…
Rosie H –
Almost 5/5. I’d give it…