| Product Dimensions | 96 x 41 x 8 cm, 3.6 kg |
|---|---|
| Item model number | GRG140-WH |
| Back Material | Mahogany Wood |
| Body Material | Basswood |
| Colour | white |
| Connector | 1/4" mono phone jack |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Guitar Pickup Configuration | H-S-S |
| Scale Length | 25.5 |
| String Gauge | Light |
| String Material | Alloy Steel |
| Top Material | Mahogany Wood |
| Neck Material Type | Maple |
| Number of Strings | 6 |
| Guitar Bridge System | Tremolo |
| Material Type | Bass Wood |
| Instrument Key | Factory tuning: 1E, 2B, 3G, 4D, 5A, 6E |
| Size | Full |
| Item Weight | 3.6 kg |
| Date First Available | 23 Jan. 2014 |
Ibanez GRG140-WH White – Electric Guitar
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(192 customer reviews)
- Ibanez Modelle
- E-Gitarren
- Gitarren
- We emphasise a balanced combination of careful workmanship and selected materials.
- OUR GOAL – Your satisfaction is our top priority and takes centre stage.
192 reviews for Ibanez GRG140-WH White – Electric Guitar
Add a review Cancel reply
Related products
Rated 4.5 out of 5
(387)
Rated 4.6 out of 5
(1172)
£199.00
16% OFF
Rated 4.3 out of 5
(237)
16% OFF
Rated 4.5 out of 5
(565)
15% OFF
Rated 4.5 out of 5
(220)
Rated 4.3 out of 5
(47)
£209.00






kevin fisher –
Fantastic guitar for the…
Fabio Perrusio –
Cette guitare a un…
John F Price –
I am a beginner so price…
Lala –
Ottimo strumento per chi è…
Cheryltyla –
An absolutely fantastic…
phillip t robinson –
I was so looking forward…
gaza1760 –
Must say a big thank you…
helena irwin –
Arrived with slight damage…
Pavanreddy Telluri –
Super Preis Leistungs…
MARK JEWELL –
Good looking guitar with…
Pipowski –
Die Bewertung bezieht sich…
Pipowski –
When it reached me I was…
Liam Reidy –
Excellent guitar for the…