- DESKTOP POWER IN ONE PORTABLE PACKAGE: The HP Victus Laptop is made for peak PC gaming. This sleek machine touts a powerful AMD processor and NVIDIA graphics. This laptop’s design is just as impressive as its hardware with plenty of colour options, updated thermals and a HD camera with Temporal Noise Reduction.
- SUPERIOR PROCESSING COMPONENTS: Play at your best with a powerful AMD processor, a modern graphics card, and plenty of memory.
- SOPHISTICATED AND REFINED DESIGN: With a smaller footprint, this spritely device looks good anywhere.
- EVERY FEATURE YOU COULD NEED: From the updated thermal design to the HD camera, this laptop has everything.
- NVIDIA RTX 2050 GRAPHICS: With the all-new NVIDIA Ampere architecture, gaming and streaming will never be the same. Get all the power you need for fast, smooth, power-efficient performance from NVIDIA GeForce RTX 2050
HP Victus 15.6″ Gaming Laptop, AMD Ryzen 5-8645HS, 8 GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics, FHD IPS Display, Up to 6 hrs 15 battery, Win 11, Mica Silver, 15-fb2002sa
Rated 4.3 out of 5 based on 1 customer rating
(156 customer reviews)
£48.07
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 255 x 357.9 x 23.5 cm, 2.29 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | A2DD1EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | A2DD1EA |
| Colour | Black |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Count | 6 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 2x speaker |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express, Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 100240 Volts |
| Wattage | 135 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 6.25 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 2.29 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 15 Nov. 2024 |








shaquana –
The laptop exterior is…
Hitesh –
This is a really good…
LukeRiely –
I love this laptop. Prior…
Hitesh –
…