- 【Processor】Intel Celeron N4120, 4 Cores & 4 Threads, 1.10 GHz Base Frequency, Up to 2.60 GHz Burst Frequency, 4 MB Cahce. Intel UHD Graphics 600, Handle multitasking reliably with the perfect combination of performance, power consumption, and value.
- 【Display】14.0-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView. With virtually no bezel encircling the display, an ultra-wide viewing experience provides for seamless multi-monitor set-ups. HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones, provides video chat with vibrant clarity, even in low light. Meet your office, online class and webinar needs.
- 【Storage】16GB high-bandwidth DDR4 Memory (2400 MHz), Adequate high-bandwidth RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once. 64GB high-speed eMMC Storage plus 256GB Micro SD Card for your office and webinar needs.
- 【Connectivity】1 x USB 3.1 Type-C ports, 2 x USB 3.1 Type-A ports, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, and there’s a microSD slot. HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes, and 11.5 H battery life for you to work or study anywhere.
- 【System】Windows 11 Home in S mode operating system. Experience the most secure Windows ever built with fast boot times, increased responsiveness, and added protection against phishing and malware.
HP Stream 14 inch Laptop for Student and Business, Intel Quad-Core Processor, 16GB RAM, 320GB Storage (64GB eMMC + 256GB Card), 1-Year Office 365, Webcam, 12H Long Battery Life,…
Rated 3 out of 5 based on 1 customer rating
(12 customer reviews)
£260.78
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.41 x 1.8 x 22.5 cm, 1.47 kg |
| Item model number | HP Stream 14 |
| Manufacturer | HP |
| Series | HP 14 Laptop |
| Colour | Snowflake White |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 1.47 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 8 Feb. 2024 |









Winona Dennis –
This laptop does NOT have…
Riley Notti –
When we got the laptop…
Plum Official –
Excellent graphics
Great…
Plum Official –
I recently purchased this…
Christopher Stone –
Screen quality is poor….