- STUDY, STREAM, SHARE, ON A SINGLE CHARGE, between home, school, and work—your mobile life demands a PC that just doesn’t quit, with long-lasting battery life, the HP Stream does everything your smartphone can’t, post, play, and stay productive all day with the familiarity of a Windows PC that’s affordable, portable, and incredibly stylish
- EXTREMELY PORTABLE, EXPRESSIVE DESIGN, Live your best life on-the-go and in style with a slim, expressive design, with its smooth finish, vertical brushed pattern, and multiple colour options, find the HP Stream that perfectly fits your personality
- WINDOWS YOU LOVE, OFFICE YOU NEED, everything you love about Windows and more, now you’re ready to do what you love confidently with improved performance and a user-friendly interface
- MICROSOFT 365 PERSONAL, includes a 12 month subscription of Microsoft 365 Personal worth £59.99 (RRP)
- MORE FEATURES, MORE VALUE, with an Intel processor and long-lasting battery life, work all day or binge-watch your favourite shows—all while staying under budget, plus, stay connected with fast Wi-Fi, plenty of storage options, and all the ports you need
- INTEL UHD GRAPHICS 600, smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card, with excellent Intel UHD graphics performance, you’ll see the difference in everything you do
- DUAL-CORE INTEL CELERON N4120 PROCESSOR, the perfect combination of performance, power consumption, and value helps your device run smoothly and reliably with two processing cores to handle all your tasks
- 64 GB emmc storage, an embedded Multimedia Card provides reliable flash-based storage at a great value, and without the moving parts of a traditional hard drive, there’s a lower chance of failure and damage
- DUAL FRONT-FACING SPEAKERS, pump up the volume to your favourite music, movie or game, when your audio is directed towards you, nothing comes between you and your entertainment
- HDMI OUT, it’s never been easier to give your device a bigger or second display, with HDMI output you can transmit HD video and sound with just one standard cable
HP Stream 11″ Laptop | Intel Celeron N4120 Processor | 4 GB RAM | 64 GB eMMC | Intel UHD Graphics | HD Display | Up to 14hrs battery |MS 365 Personal 12 month incl.|Win 11…
Rated 3.9 out of 5 based on 1 customer rating
(169 customer reviews)
£7,907.90
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 28.2 x 1.7 x 19.3 cm, 1.7 g |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 6T9P9EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | HP Stream 11-ak0027na |
| Colour | White |
| Form Factor | Clamshell |
| Standing screen display size | 11.6 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.1E+3 MHz |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | Unknown |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | 64GB eMMC |
| Speaker Description | Dual front-facing speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Front Webcam Resolution | 5 MP |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Life in hours | 14 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 37.69 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 1 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.7 g |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 27 Oct. 2022 |
169 reviews for HP Stream 11″ Laptop | Intel Celeron N4120 Processor | 4 GB RAM | 64 GB eMMC | Intel UHD Graphics | HD Display | Up to 14hrs battery |MS 365 Personal 12 month incl.|Win 11…
Add a review Cancel reply
Related products
30% OFF
Rated 4.2 out of 5
(98)









James c –
A Compact Size, for on the…
Megan A. –
Disappointed that this…
Adam Lumb –
Bought this for my…
Paul Williams –
You get what you pay for I…
Tanny –
Good laptop, nice small…
Muhasin –
Got it for my son who is…
Simon Peter –
It was time for a new…
Simon Peter –
I like the form of this…