- ENHANCE PRODUCTIVITY WITH THE HP SPECTRE X360 2-IN-1 LAPTOP PC: Easily switch between laptop and tablet, and experience the power of built-in AI technology with the Intel Core Ultra Processor – Unlock AI experiences, performance, and battery that lasts. Whether you need to create, collaborate, or connect, the HP Spectre x360 has you covered with advanced collaboration technology that adapts to your way of working – all in a responsibly made laptop that meets your environmental and social standards.
- GO FURTHER WITH BUILT-IN AI TECHNOLOGY: Built-in AI technology, seamless phone connectivity, and advanced security – the HP Spectre lets you do more.
- CRUSH EVERY ASK AND TASK FASTER THAN EVER BEFORE: Do far more, faster, on an Intel Evo Platform powered by the latest Intel Core Ultra 7 155H Processor.
- INTELLIGENT COLLABORATION TOOLS THAT ADAPT TO YOU: Show up with a 9MP camera 4, night mode, appearance filters, and AI noise reduction for seamless connectivity.
- INTEL CORE ULTRA: Experience powerful and responsive performance to help your productivity soar. Seamlessly edit, share, and enjoy fantastic 4K entertainment with lightning-fast speed.
- INTEL ARC: Unleash your imagination with new Intel Arc graphics solutions, hardware, software, and services. All built to help you game, create, and stream – without limits.
- EXCEPTIONAL EXPERIENCE, ANYWHERE: The Intel Evo platform brings together the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals in a new class of laptops. These designs are verified by Intel for an exceptional laptop experience, anywhere.
- OLED DISPLAY: With display technology that lights each pixel separately, you’ll get deeper blacks for richer contrast, enhanced colour depth, and more power efficiency than traditional LED screens.
- EYESAFE CERTIFIED DISPLAY: Eyesafe certified displays meet TÜV low blue light requirements and Eyesafe standards for protecting your eyes from harmful blue light without distorting colours to reduce eyestrain when working for long periods of time.
- SUSTAINABLE DESIGN: Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like ocean-bound plastic, post-consumer recycled plastic and recycled aluminium in the design.
HP Spectre x360 16″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 7-155H | AI Enhanced | 16 GB RAM | 1 TB SSD | Intel Arc Graphics | 2.8K OLED Touchscreen | Up to 13hrs battery | Intel Evo|Win…
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(102 customer reviews)
£1,049.99 Original price was: £1,049.99.£799.99Current price is: £799.99.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 245.5 x 356.8 x 19.8 cm, 1.95 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 9V2T2EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | 9V2T2EA |
| Colour | Nightfall black |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 2880×1800 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Count | 16 |
| Memory Technology | Lpddr 5 |
| Computer Memory Type | SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 4x speaker |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 100 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 13 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 1.95 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 5 Jan. 2024 |
102 reviews for HP Spectre x360 16″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 7-155H | AI Enhanced | 16 GB RAM | 1 TB SSD | Intel Arc Graphics | 2.8K OLED Touchscreen | Up to 13hrs battery | Intel Evo|Win…
Add a review Cancel reply
Related products
35% OFF
Rated 4 out of 5
(101)
22% OFF
Rated 4.1 out of 5
(37)









Nadia K –
I purchased my first…
Mr. D. M. Edney –
Amazon inexplicably had…
Jim P –
Quick delivery, package…
Kathryn Thacker –
Good for admin and typing…
Nadia K –
I was skeptical about the…