- With 64 GB DDR5 SDRAM of memory, users can run many programs without losing execution
- 16″ display with 1920 x 1200 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
- 2 TB SSD for spacious storage with much faster data transfer speed than standard hard drives. w/ Oem USB Drive
HP ProBook 460 G11 16″ Notebook – WUXGA – Intel Core Ultra 7 155U – vPro Technology – 64 GB – 2 TB SSD – English Keyboard – Pike Silver Aluminum w/OEM USB Drive
Rated 1 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
£1,015.06
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.15 x 35.81 x 1.7 cm, 1.74 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | ProBook 460 G11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Series | ProBook 460 G11 |
| Colour | Pike Silver Aluminum |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Unknown |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Computer Memory Type | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Optical Drive Type | No Information Available |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.74 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 18 Aug. 2025 |









1 review for HP ProBook 460 G11 16″ Notebook – WUXGA – Intel Core Ultra 7 155U – vPro Technology – 64 GB – 2 TB SSD – English Keyboard – Pike Silver Aluminum w/OEM USB Drive
There are no reviews yet.