- Includes an unlocked Intel Core i7 processor , factory overclocked NVIDIA GeForce GTX 1080 graphics (8 GB GDDR5 dedicated). All that power stays cool with advanced thermals.
- See-through single panel access to internals makes upgrading a breeze and let’s you see what your laptop’s got inside.
- Control the outcome of every match on a mechanical RGB LED backlit keyboard with 2.5 mm travel, N-key rollover, and customisable key maps.
- Stay competitive with a crisp 1080p display with 120Hz refresh rate and NVIDIA G-SYNC technology.
- Create your ideal battle station with 2 Thunderbolt certified USB 3.1 Type-C ports, 3 USB 3.0 Type A ports, and an HDMI port.
HP OMEN X 17-ap003na 17-Inch FHD Gaming Laptop – (Black) (Intel Core i7-7820HK Processor, 16 GB RAM, 256 GB SDD, 1 TB HDD, 8 GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 1080 Graphics, Windows 10)
Rated 3.3 out of 5 based on 1 customer rating
(6 customer reviews)
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 42.5 x 32.72 x 3.64 cm, 4.85 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 2PM08EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | OMEN |
| Colour | Black |
| Form Factor | Notebook |
| Standing screen display size | 43.9 Centimetres |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Disk Description | Hybrid (HDD/SDD) |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | NVIDIA GeForce GTX 1080 |
| Graphics RAM Type | GDDR5 |
| Graphics Card Ram Size | 8 |
| Graphics Card Interface | Unknown |
| Wireless Type | 802.11b, 802.11g |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 230 Volts |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 8 |
| Item Weight | 4.85 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 27 Oct. 2017 |









6 reviews for HP OMEN X 17-ap003na 17-Inch FHD Gaming Laptop – (Black) (Intel Core i7-7820HK Processor, 16 GB RAM, 256 GB SDD, 1 TB HDD, 8 GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 1080 Graphics, Windows 10)
There are no reviews yet.