- Contain Yourself. Say hello to your little friend. This streamlined dream machine sports a speedy AMD Ryzen 5000 series processor and NVIDIA GeForce graphics cooled by OMEN Tempest Cooling. Good gracious, good things do come in small packages
- Find Yourself Getting Lost. This lean, mean, dreamy machine is easy on the eyes with stunning and fast display and even easier on the ears with master-class Audio by Bang & Olufsen. Stay up all night gawking, or playing, with long battery life. Are we getting’ smitten yet?
- Find the Perfect Settings. The OMEN 15 doesn’t just stop at showstopping design and jaw-dropping specs appeal. With OMEN Gaming Hub, you can dial-in every element of your game. Plug and outplay with all the ports you’ll ever need. Compared to other gaming laptops, there’s no friend in sight
- Free upgrade to Windows 11 when available. The upgrade rollout plan for Windows 11 is being finalised and is scheduled to begin late in 2021 and continue in 2022. Specific timing will vary by device and certain features require specific hardware
HP OMEN Gaming Laptop 15-en1000sa | AMD Ryzen™ 7-5800H Processor | 16GB RAM | 1TB SSD | NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 Laptop GPU | 15.6” QHD 16:9 display | 165Hz | Microsoft Windows…
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(55 customer reviews)
£1,699.00
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.95 x 35.79 x 2.24 cm, 2.46 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 3X8V0EA |
| Manufacturer | HP |
| Series | 15-en1000na |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Resolution | 2560×1440 Pixels |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 200 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 6.75 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 70.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 6 |
| Item Weight | 2.46 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 9 Feb. 2021 |








55 reviews for HP OMEN Gaming Laptop 15-en1000sa | AMD Ryzen™ 7-5800H Processor | 16GB RAM | 1TB SSD | NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 Laptop GPU | 15.6” QHD 16:9 display | 165Hz | Microsoft Windows…
There are no reviews yet.