- ✔【Display】 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) micro-edge display
- ✔【Processor & Graphics】12th Generation Intel Core i7-1255U(10-Core, up to 4.7GHz, 12 MB L3 cache) / Intel Iris Xe Graphics
- ✔【Memory & Storage】 16GB DDR4-3200 MHz RAM memory / 1TB PCIe NVMe M.2 SSD Solid State Drive
- ✔【Camera】HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones
- ✔【Ports】1 x HDMI 1.4, 1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0, Headphone Jack, Microphone Input, Bluetooth, Wi-Fi
- ✔【Battery life】Lithium-ion, 3-cell, 45 watts, Battery Life (up to) 10 hours
- ✔【Operating System】 Windows 11
HP Newest 15.6″ Full HD Touchscreen Laptop, 16GB RAM, 1TB SSD Storage, Intel Core i7-1255U Processor up to 4.7GHz, Long Battery Life, HD Camera, HDMI, Windows 11, Natural…
Rated 4.2 out of 5 based on 1 customer rating
(68 customer reviews)
£59.99
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.84 x 24.21 x 1.8 cm, 1.7 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | 15.6 FHD |
| Manufacturer | HP |
| Series | 15.6 FHD |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920×1080 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7-1255U |
| Processor Count | 10 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 2 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 801.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Voltage | 41 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Windows 11 |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 450 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.7 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 25 Jan. 2024 |
68 reviews for HP Newest 15.6″ Full HD Touchscreen Laptop, 16GB RAM, 1TB SSD Storage, Intel Core i7-1255U Processor up to 4.7GHz, Long Battery Life, HD Camera, HDMI, Windows 11, Natural…
Add a review Cancel reply
Related products
30% OFF
Rated 4.2 out of 5
(98)
13% OFF
Rated 4.4 out of 5
(17)




Les Oxnam –
The picture clearly…
Charles Berning –
In the description of this…
TRTam-Yap –
I have had many laptops…
TRTam-Yap –
I am happy with my…
Debra Horton –
I work from home for…