- ENJOY SEAMLESS MULTITASKING WITH AN AI-POWERED 2-IN-1 PC: With the latest Intel Ulta-7-155U Processor and advanced AI processing, the HP Envy x360 14″ 2-in-1 Laptop PC lets you run AI apps with ease while enjoying smooth multitasking for a longer-lasting battery life. Its convertible design lets you quickly switch from laptop to tablet. Made with recycled materials, the HP Envy x360 is good for you and the planet.
- ELEVATE YOUR PRODUCTIVITY WITH BUILT-IN AI: Conquer your workday with built-in AI processing power for enhanced battery life and seamless multitasking.
- THE RIGHT TOOLS FOR EVERY TASK: Seamlessly connect your smartphone to transfer files and enjoy crystal-clear connections with the 5MP camera.
- FORM MEETS FUNCTION: Go from laptop to tablet and back again, plus enjoy plenty of screen space thanks to a 16:10 screen ratio.
- BUILT WITH OUR SHARED FUTURE IN MIND: Contains recycled metals and plastics and EPEAT Gold with Climate+ and ENERGY STAR Certification.
- GAME WITHOUT COMPROMISE. GO BEYOND PERFORMANCE WITH INTEL CORE ULTRA PROCESSORS: Be everything you want to be, in-game and out with optimized performance and new features. Play harder and work smarter with Intel Core Processors.
- EXCEPTIONAL EXPERIENCE, ANYWHERE: The Intel Evo platform brings together the perfect combination of performance, responsiveness, battery life and stunning visuals in a new class of laptops. These designs are verified by Intel for an exceptional laptop experience, anywhere.
HP Envy x360 14″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 7-155U | Intel Evo | AI Enhanced | 16 GB RAM | 512 GB SSD | Intel Arc | WUXGA IPS Touchscreen | Up to 19.5 hrs battery | Win 11 |…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(37 customer reviews)
£1,049.99 Original price was: £1,049.99.£819.99Current price is: £819.99.
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 21.89 x 31.33 x 1.69 cm, 1.39 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | A30R7EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | A30R7EA |
| Colour | Gray |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Resolution | 1920×1200 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 12 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5-SDRAM |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | Number of built-in speakers: 2 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Intel Arc Graphics |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Front Webcam Resolution | 5 MP |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 15 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.39 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 15 Nov. 2024 |
37 reviews for HP Envy x360 14″ 2in1 Laptop | Intel Core Ultra 7-155U | Intel Evo | AI Enhanced | 16 GB RAM | 512 GB SSD | Intel Arc | WUXGA IPS Touchscreen | Up to 19.5 hrs battery | Win 11 |…
Add a review Cancel reply
Related products
13% OFF
Rated 4.4 out of 5
(17)
35% OFF
Rated 4 out of 5
(101)
24% OFF
Rated 3.8 out of 5
(102)









User friendly, smart and super performance. i like the product –
Perfect . But I was…
Pop –
Computer was delivered…
Amazon Customer –
Bought at sale price of…
Jaime Florez-Mesa –
I am not happy, this…
Peter M –
I have the i5-1335u OLED…
Stanley Waine –
Ease of use and feel of…
Pop –
Well packaged, looks new…
User friendly, smart and super performance. i like the product –
Its the best 2in1 . 100%…