- ENJOY SEAMLESS MULTITASKING WITH AN AI-POWERED 2-IN-1 PC: Boost your productivity with the HP Envy x360 14″ 2-in-1 Laptop PC, combining AI tech and the latest AMD Processor for enhanced processing speed, efficiency, and battery life. Its 2-in-1 design lets you easily switch from laptop to tablet. Made with recycled materials and plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
- ELEVATE YOUR PRODUCTIVITY WITH BUILT-IN AI: AI processing power lets you optimize battery life by running AI apps better for seamless multitasking.
- THE RIGHT TOOLS FOR EVERY TASK: Seamlessly connect your smartphone to transfer files and enjoy crystal-clear connections with the 5MP camera.
- FORM MEETS FUNCTION Go from laptop to tablet and back again, plus enjoy plenty of screen space thanks to a 16:10 screen ratio.
- THIS CHANGES EVERYTHING: Welcome to the new era of performance. AMD Ryzen 8000 Series ushers in the speed for gamers and creators with the power to tackle any game or workflow. An advanced processor for everyone that extends AMD performance to power your PC
HP Envy x360 14″ 2in1 Laptop | AMD Ryzen 7 8840HS Processor | Built-In AI | 16 GB RAM | 1TB SSD | AMD Radeon Graphics | WUXGA IPS Touchscreen | Up to 14hrs 45 battery | Win 11 |…
Rated 4.1 out of 5 based on 1 customer rating
(37 customer reviews)
£949.99
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 218.9 x 313.3 x 16.9 cm, 1.39 kg |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | A2WA0EA#ABU |
| Manufacturer | HP |
| Series | A2WA0EA |
| Colour | Silver |
| Form Factor | Convertible |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixel |
| Resolution | 1920×1200 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.3 |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | 2x speaker |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | AMD Radeon Graphics |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 1 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 65 watts |
| Optical Drive Type | No |
| Front Webcam Resolution | 5 MP |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Average Battery Life in hours | 14 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 59 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | 1.39 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 15 July 2024 |
37 reviews for HP Envy x360 14″ 2in1 Laptop | AMD Ryzen 7 8840HS Processor | Built-In AI | 16 GB RAM | 1TB SSD | AMD Radeon Graphics | WUXGA IPS Touchscreen | Up to 14hrs 45 battery | Win 11 |…
Add a review Cancel reply
Related products
22% OFF
Rated 4.1 out of 5
(37)
24% OFF
Rated 3.8 out of 5
(102)








Jaime Florez-Mesa –
I am not happy, this…
Pop –
Well packaged, looks new…
User friendly, smart and super performance. i like the product –
Perfect . But I was…
Peter M –
I have the i5-1335u OLED…
Stanley Waine –
Ease of use and feel of…
Amazon Customer –
Bought at sale price of…
User friendly, smart and super performance. i like the product –
Its the best 2in1 . 100%…
Pop –
Computer was delivered…