| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 33.78 x 23.62 x 1.78 cm, 1.54 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | HP laptop |
| Manufacturer | HP |
| Series | 840 G3 G4 |
| Colour | Black/Gray |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14.1 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Wattage | 65 watts |
| Power Source | Corded Electric |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Weight | 1 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Item Weight | 1.54 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 24 April 2019 |
HP Elitebook 840 G3 Laptop Intel i7-6600U 2.6GHz, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro (Renewed)
Rated 3.8 out of 5 based on 1 customer rating
(1010 customer reviews)
£206.97 Original price was: £206.97.£193.00Current price is: £193.00.
- Item Package Dimension: 15.99999998368L X 13.199999986536W X 6.299999993574H Inch
- Item Package Weight – 4.9493777819 Pounds
- Item Package Quantity – 1
- Product Type – Notebook Computer
1010 reviews for HP Elitebook 840 G3 Laptop Intel i7-6600U 2.6GHz, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro (Renewed)
Add a review Cancel reply
Related products
6% OFF
Rated 3 out of 5
(1)
6% OFF
Rated 4.6 out of 5
(20)







Bernard Kennedy –
It took three attempts to…
Bill Crawford –
This is a pretty good…
Laavz –
Bought this laptop from…
Kerry F. –
Good price for an…
SH –
This lap top is just like…
Jess –
The battery loses power…
Jim Coia –
So I got this laptop in…
ABRAHAM OKELEYE –
The keyboard light is not…
Chiso –
Excellent
Euan Tyler –
So I’m currently a…