- Featuring a powerful and efficient Intel Celeron N4020 Dual Core processor with speeds of up to 2.8GHz that offers incredible high-end performance without sacrificing your battery life. Complimented with a powerful discrete Intel UHD Graphics 600, offering great performance benefits in graphically demanding applications.
- Massive 4GB of DDR4 Memory allowing you to have all of your essential applications open with room to spare. A super-fast and spacious 64GB eMMC Solid State Drive allows you to experience lightning-fast boot up times as well as being to store and access all of your applications and files quicker than ever.
- HP Chromebook x360 14a-ca0005na is fitted with a stunning 35.6 cm (14″) diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC display that provides an incredible viewing experience no matter what you are doing.
- Packed rich full of features Dual speakers, Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi and Bluetooth 5 combo, HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones, 47 Wh Li-ion battery providing long battery life on a single charge.
- Comes with Chrome OS, the latest and most secure version of Chrome OS. Ports: 2 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.2), 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate, 1 headphone/microphone combo.
HP Chromebook x360 14a-ca0005na 14” FHD Touch Laptop, Intel Celeron N4020 (2 Cores, 2.8GHz), 4GB RAM, 64GB SSD, Intel UHD Graphics, WiFi 11ac & BT 5, Chrome OS – UK Keys -…
| Brand | HP |
|---|---|
| Package Dimensions | 52 x 37 x 9 cm, 2 kg |
| Manufacturer | hp |
| Series | HP Chromebook x360 14a-ca0005na |
| Form Factor | Chromebook, Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1080p |
| Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6.00 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hardware Platform | Chrome OS |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Item Weight | 2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 28 April 2022 |








Reviews
There are no reviews yet.