- The slim design and 12.45 hours of battery life1 give you attractive power and superb all-day portability, ideal to take along and show off wherever you go
- Chromebooks run Chrome OS for a fast, simple, secure computing experience; it loads in seconds and gives you easy access to all your Android Apps and Google Drive content
- With an 29.5 cm (11.6 inch) diagonal HD display, you can comfortably enjoy the view from any angle with clarity and high video quality
- Store your photos, documents and videos in the cloud with 100 GB Google Drive (2 year subscription included)
- OS : Chrome OS
HP Chromebook 11-v000na 11.6-inch HD Laptop (Ash Grey) – (Intel Celeron N3060, 2GB RAM, 16GB eMMC, Intel HD Graphics Card, Chrome OS)
Rated 3.6 out of 5 based on 1 customer rating
(49 customer reviews)
£79.00
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 28.6 x 20.5 x 1.84 cm, 1.2 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 11-v000na |
| Manufacturer | HP |
| Series | Chromebook |
| Colour | Ash Gray Cover, Ash Silver Keyboard Frame |
| Form Factor | Ultrabook |
| Standing screen display size | 29.5 Centimetres |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 2 |
| RAM Size | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3L-1600 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Hard Drive Size | 16 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 400 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Life in hours | 12 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 43.7 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Lithium Battery Voltage | 19 Volts |
| Lithium Battery Weight | 30 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.2 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Date First Available | 1 Nov. 2016 |







B WILSON –
Super little Chromebook….
Alice –
I bought this as the…
C & J –
Muy buen ordenador, muy…
Dan Heap –
Atrocious performance….
Alex –
This was an impulse…
Will –
For the price this thing…
Starzy –
it came inn original…
Prof –
i have had all the other…
Matthew –
Was very impressed with…