- Chrome OS: This easy-to-use operating system has been designed to be fast in any way possible, while keeping you safe and secure on the web
- Quad-core Intel Celeron processor: Manage multitasking reliably with the perfect combination of performance, power consumption, and value.
- HP Fast charging: from 0% to 50% charge in about 45 minutes
- High Definition Screen: Enjoy your entertainment with the high quality and 1 million pixel high-definition detail
- Sleek design: Easily take this slim, lightweight PC from room to room or on the road.
HP 14″ Laptop, Intel Celeron N4120 Processor, Intel UHD 600 Graphics, 4GB RAM, 64GB SSD, Chrome OS (14a-na0226nr, Mineral Silver)
£167.63
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.56 x 21.84 x 1.78 cm, 1.47 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 14a-na0226nr |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Series | Chromebook 14a-na0226nr |
| Colour | Mineral Silver |
| Form Factor | Netbook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366×768 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron N |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Memory Clock Speed | 1.1 GHz |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones, Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 4 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 45 watts |
| Optical Drive Type | No optical storage device |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | Chrome OS |
| Average Battery Standby Life in hours | 14 Hours |
| Average Battery Life in hours | 14 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries packed with equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.47 kg |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 5 Oct. 2023 |








Ben –
For the price, this laptop…
Brenda Villela –
I recommend this laptop,…
Warren Bohler –
When I received this, it…
Amber personalized jewelry –
Working perfectly ,using…
Maryann Cairo –
I’m really impressed with…