- Processors Engineered to Up Your Game. Powered by the 24 Cores 14th Generation Intel Core i9-14900HX Processor (36 MB Intel Smart Cache, up to 5.80 GHz, 24 Cores, 32 Threads). Delivering up to 24 cores for seamless robust gameplay, and multitasking performance, and enhanced tuning to allow gamers to game with up to 5.80 GHz clock speed.
- 32 GB DDR5 5600 MT/s memory, 2 TB M.2 PCIe 4.0 NVMe Solid State Drive (SSD). NVMe goes mainstream with a powerful cost-effective storage solution that adds to the reliability of an SSD. Expansion slots: 2 x DDR5 S0-DIMM, 2 x M.2 PCIe NVMe Solid State Drive (SSD).
- 16″ display 2.5K Ultra HD (2560 x 1600) 240 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 500 nits, 100% sRGB Display.
- Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI. NVIDIA GeForce RTX 5080 graphics with 16 GB GDDR7 dedicated memory. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
- RGB Backlit Keyboard, Webcam, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 7, HDMI 2.1, USB 3.2 (With Power Delivery capabilities), Type-C Port (Includes DisplayPort 1.4 and Power Delivery capabilities).
HoMei 24 Cores 14th Gen Intel Core i9-14900HX 5.8GHz, 32GB DDR5 5600 MT/s RAM, 2TB M.2 PCIe SSD Gaming Laptop, GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Dedicated Graphics, 16″ Ultra HD 2.5K…
Rated 4 out of 5 based on 1 customer rating
(11 customer reviews)
| Brand | HoMei |
|---|---|
| Product Dimensions | 35.8 x 26.6 x 3.1 cm |
| Item model number | H11I9R58-32RAM-2TB_SSD |
| Manufacturer | HoMei |
| Series | H11I9R58-32RAM-2TB_SSD |
| Colour | 24 Core Intel Core i9-14900HX,NVIDIA RTX 5080 16GB |
| Standing screen display size | 16 Inches |
| Notebook Display Technology | LED |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Resolution | 2560×1600 Pixels |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 5.8 GHz |
| Processor Count | 24 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Hardware Platform | PC, Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available | 12 April 2025 |









Trevor Dwyer –
I thought this would be a…
Raffro –
I was worried about…
steveadlington –
Took a chance on this as…
DM –
Everything you could hope…
John Stringer –
Even with paying the £98…
A N Other –
Excelente Lapto, funciona…
Amazon Customer –
Decided to take the chance…
Raffro –
Never heard of the…
Paul Durn –
This laptop looks like a…